SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Study in Turkey Web Sitesi Açıldı

16.05.2016

Uluslararası öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelere ulaşabileceği bir platform olan `Study in Turkey' (www.studyinturkey.gov.tr), `Key for Future (Geleceğin Anahtarı)' sloganı ile Türkiye'ye yabancı öğrenci çekmeyi hedefliyor. `Meeting Point (Buluşma Noktası)' markası ile oluşturulan konsept yükseköğretimde uluslararası arenada Türkiye'nin buluşma noktası olması amacını taşıyor. 

Anadolu Üniversitesi'nden bir ekiple hazırlanan `Study in Turkey' web sitesine yükseköğretimin uluslarararasılaşması anlamında çok önem verdiklerini ve böyle bir çalışmanın eksikliğinin hissettiklerini belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, `Bu çalışma bir ihtiyaçtan ortaya çıktı. Yabancı ülkelerdeki ve Türkiye'deki fuarları gezdim ve bazı eksiklikleri tespit ettim. Bu eksikliklerin başında Türkiye'nin kamusal temsili ön sıradaydı. Bu ve benzer isimlerde birçok web sitesi yabancı öğrenci çekmek amacıyla mevcut. Fakat bunlar ya ticari kuruluşların ya da bazı sivil toplum kuruluşlarının siteleri. Türkiye'deki bütün üniversiteleri temsil etme noktasında değiller. Bizim amacımız tüm üniversitelere eşit bakan bir web sitesini hayata geçirmek.' 


Site hakkında bilgilendirme yapan YÖK Başkanı Çetinsaya; `edufinder' bölümünün çok önemli olduğunu, arama motoruna istenilen bölümün yazılması ile Türkiye'deki söz konusu bölümün bulunduğu tüm üniversitelerin sıralandığını belirtti. Çetinsaya, İngilizce - Türkçe, Vakıf - Devlet, Büyükşehir - Küçük şehir, Denize yakın - İç bölge olmak üzere 4 filtreleme yöntemi ile ara motorunda tercihlerin daraltılabileceğini söyledi. 

Sitede her bir üniversitenin profil sayfası bulunduğunu söyleyen ve bir ay içerisinde tüm üniversitelerin kendi profil sayfalarını oluşturmalarını isteyen YÖK Başkanı Çetinsaya, sosyal medya araçlarıyla sitenin destekleneceğini, komşu ülkelerde popüler olan Türk dizilerinden bazı oyuncuların Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlaması için davet edileceğini belirtti.